فرم ارزیابی مدارک ویزای تحصیلی کانادا ویزای توریستی کانادا ویزای کار کانادا مهاجرت فامیلی به کانادا اقامت دائم کانادا مشاوره رسمی مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا با روش خوداشتغالی

مهاجرت به کانادا با روش خوداشتغالی

روش خود اشتغالی یا خویش فرمایی یکی از روش های اخذ اقامت دائم کانادا برای متقاضی اصلی و خانواده وی می باشد، از نظر اداره مهاجرت کانادا سه گروه از متخصصین زیر می توانند در صورت اثبات شرایط مورد نظر از این طریق اقدام نمایند:


 هنرمندان
 ورزشکاران و مربیان ورزشی
 کشاورزان

 


اداره مهاجرت کانادا افرادی را که کارمند نیستند و از طریق حرفه های فوق به صورت قراردادی کسب درآمد می کنند، خویش فرما یا خود اشتغال می خواند لذا افراد فوق باید ضمن کسب حداقل امتیاز 35 از جدول امتیاز بندی زیر، سه مورد مهم زیر را نیز اثبات نمایند:


 متقاضی در پنج ساله قبل از اقدام برای مهاجرت تا هنگامی که افسر درباره پرونده تصمیم گیری می کند حداقل دو سال پیوسته در تعریف خوداشتغالی بگنجد.
 درآمد متقاضی از محل خوداشتغالی به گونه ای باشد که در آن دوسال قادر باشد زندگی خود و خانواده اش را تأمین کند.
 متقاضی نشان دهد که می خواهد و می تواند بعد از ورود به کانادا فعالیت خوداشتغالی خود را ادامه داده و به مفهوم ساده تر توانایی تأمین اقتصادی خود و خوانواده اش را دارد.


فردی که از روش خود اشتغالی اقدام می نماید می بایستی دارای سوابق چشمگیر و رتبه های عالی در سطح بالا باشد. مثلا ورزشکارانی که دارای مدال قهرمانی می باشند، یا هنرمند موفق یا مدیر مزرعه کشاورزی که سوابق موفقیت آمیزی داشته است. کانادا به این گونه افراد موفق این امکان را خواهد داد تا جهت اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. در این روش نیاز به هیچ گونه سپرده یا سرمایه گذاری اولیه نمی باشد.

 


شرایط لازم:


 داشتن حد اقل دو سال سابقه کار و مدرک تحصیلی یا فنی مرتبط در 5 سال قبل از ارسال تقاضانامه
 کسب 35 امتیاز از جدول امتیاز بندی
 ارایه عدم سو پیشینه و سلامت جسمانی


متقاضی خوداشتغالی فدرال، جهت مهاجرت به کانادا باید قصد و توانایی ایجاد یک کار برای خود در کانادا را داشته باشد. مهاجر باید نشان دهد که شغل پیشنهادی تولید درآمد کافی جهت تأمین زندگی خود و وابستگانش را می کند.


طراحان گرفیکی، کشاورزان، ورزشکاران، هنرمندان، نویسندگان، مترجمان، عکاسان و … نمونه های این گونه متقاضیان می باشند. برای اقدام از این روش مهاجرتی، اجباری به ارائه مدرک زبان وجود ندارد. در حال حاضر مدت زمان متوسط بررسی پرونده های روش خود اشتغالی 49 ماه می باشد.

 


گروههای شغلی که میتوانند از این برنامه اقدام کنند:

 

به صورت کلی هدف از برنامه خود اشتغالی جذب افرادی است که توانایی و قصد ایجاد یک کار در کانادا و ایجاد درآمد و تأمین مخارج زندگی خود و وابستگانشان داشته باشند. متقاضیان خوداشتغال در این برنامه محدود به گروهای شغلی زیر میباشند:


 هنرمندان و دست اندرکاران حرفه های فرهنگی و هنری
 ورزشکاران و دست اندرکاران حرفه های ورزشی
 کشاورزان و دامداران با سابقه مدیریت کشاورزی

 


تعریف کلی برنامه و تعریف خوداشتغالی


افراد واجد شرایط بایستی در دوره 5 سال قبل از اقدام و ارسال پرونده، سابقه در حرفه خود (در 2 گروه هنرمندان و ورزشکاران) با یکی از شرایط زیر داشته داشته باشند.


• حداقل 2 سال سابقه فعالیت به صورت خود اشتغال – به این معنی که از این راه کسب درامد کرده باشند
• حداقل 2 سال سابقه هنری-فرهنگی یا ورزشی در سطح برجسته جهانی
• ترکیبی از دو حالت بالا (از هر حالت حداقل 1 سال)


برای گروه کشاورزی نیز متقاضی بایستی حداقل 2 سال سابقه در مدیریت یک مزرعه داشته باشد.


در ادامه این مطلب توضیحات و اطلاعات دقیقتری در مورد شرایط یک فرد خوداشتغال داده خواهد شد.

 


سیستم امتیازی برای برنامه


سیستم امتیازی این برنامه بسیار سهل الوصول می باشد و معمولاً افراد برای کسب امتیاز لازم، مشکلی ندارند. در این روش کسب امتیاز از زبان اجباری نیست و اگر مجموع امتیازات بدون امتیاز زبان به حد نصاب برسد، نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد. حداکثر امتیازی که می توان کسب کرد 100 و امتیاز قبولی فقط 35 میباشد.

 


مراحل بررسی پرونده و مدت زمان رسیدگی


متوسط زمان بررسی پرونده های خود اشتغالی فدرال بر اساس آنچه در سایت اداره مهاجرت اعلام شده است بیش از چند سال است. ولی تجربه های بدست آمده از پرونده های دیگر موکلین نشان می دهد که زمان بررسی پرونده ها بسیار سریع است و در بعضی موارد کمتر از یک سال نوبت بررسی پرونده ها فرا می رسد. پس از از اینکه دولت فدرال کانادا کلیه پرونده های گروههای دیگر مهاجرتی یعنی نیروی متخصص کار را در سال 2012 و متعاقب آن در سال 2014 پرونده های گروههای سرمایه گذاری و کارآفرینی را بست، این اقدام تنها به نفع تنها برنامه بازمانده، یعنی خوداشتغالی شد. به این ترتیب با حذف تعداد زیادی پرونده در 3 گروه مهاجرتی امکان بررسی سریعتر گروه خوداشتغالی فراهم آمد.


البته بر اساس نوع و شرایط یک پرونده مهاجرتی مجموع کل زمان بررسی یک پرونده از ابتدا تا زمان تصمیم گیری نهایی می تواند متفاوت باشد ولی بر اساس تجربه اخیر بهترین تخمین حدود 3 سال می باشد. مراحل بررسی پرونده به این صورت است که ابتدا پرونده به اداره مهاجرت در کانادا ارسال می شود. پس از بررسی و تأیید اولیه شماره فایل صادر می شود و پرونده به دفتر ویزای مربوطه ارجاع می شود. پس از رسیدن نوبت بررسی تقاضای به روز رسانی پرونده خواهد شد. برای تصمیم گیری روی پرونده اگر نیاز به مصاحبه باشد، متقاضی به مصاحبه دعوت خواهد شد. در بسیاری موارد نتیجه گیری روی پرونده بدون مصاحبه هم گرفته می شود و نهایتاً پس از بررسی های امنیتی و انجام آزمایشات پزشکی ویزا مهاجرت صادر می گردد.

 


فاکتورهای مهم برای موفقیت در این برنامه


منابع مالی: هر چند میزان سرمایه برای برنامه خود اشتغالی تعریف نشده است ولی به صورت کلی هر چقدر منابع مالی شما شامل منابع نقدی و غیر نقدی بیشتر باشد، احتمال موفقیت شما بالاتر است. میزان حداقل سرمایه مورد نیاز در درجه اول بستگی به نوع کار هنری، فرهنگی یا ورزشی شما دارد و طرحی که برای فعالیت خوداشتغالی در کانادا برای شما ارائه خواهد شد. به عنوان مثال اگر فعالیت خوداشتغالی شما به عنوان یک مترجم و یا ویراستار ارائه می شود، نیاز شما محدود به داشتن یک کامپیوتر که آن را هم می توانید از کشور خود به کانادا بیاورید و شاید نهایتاً نیاز به یک سرمایه جزئی برای تبلیغات داشته باشید. ولی اگر برای انجام کار خود نیاز به یک آتلیه داشته باشید و یا نیاز به تبلیغات بیشتر، تهیه وسایل گران قیمت و یا استخدام افراد داشته باشید، به سرمایه بالاتری احتیاج خواهید داشت. در این قسمت ارائه ی طرح اقتصادی که متقاضی توانایی و امکانات انجام آن را دارد از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.


علاوه بر سرمایه مورد نیاز برای اجرای طرح خوداشتغالی خود در کانادا بایستی سرمایه کافی که کفاف مخارج شما و وابستگان شما را حداقل به مدت 6 ماه می دهد را داشته باشید. این میزان سرمایه بایستی به صورت نقدی (حساب بانکی) قابل ارائه باشد و حدود 12000 دلار برای متقاضی اصلی و 3000 دلار برای هر فرد وابسته می باشد.


سابقه خود اشتغالی: اثبات اینکه شما به عنوان یک فرد خود اشتغال کسب درآمد کرده باشید یک فاکتور بسیار مهم در موفقیت شما خواهد بود. درآمدی که از این راه بدست آورده اید بایستی قابل ارائه از طریق مدارک کافی و رضایت بخش برای حداقل 2 سال در 5 سال گذشته باشد. البته اهمیت این موضوع در صورتی که یک هنرمند یا ورزشکار برجسته در سطح جهانی بوده باشید وجود نخواهد داشت. ولی با توجه به اینکه تعریف برجستگی در سطح جهانی بر اساس تشخیص افسر مهاجرت و کاملا نظری خواهد بود، توصیه می شود در هر صورت درآمد خوداشتغالی شما ارائه شود. توجه کنید که درآمدهایی که از راههای دیگر کسب کرده باشید و کار فرهنگی، هنری و ورزشی شما فقط به صورت تفننی و غیر حرفه ای بوده باشد مورد قبول قرار گرفته نخواهد شد.

مثلا اگر هنرمندی باشید که در دانشگاه مشغول تدریس هستید، سوابق استخدامی شما در نظر گرفته نخواهد شد. افرادی که تحت استخدام موسسه ای (مثلا صدا و سیما) هستند و درآمد خود را با سوابق بیمه تامین اجتماعی توسط کارفرما ارائه می کنند واجد شرایط خود اشتغالی نیستند.

 


برای تشخیص بهتر اینکه آیا خوداشتغال هستید یا خیر می توانید به سوالات زیر پاسخ دهید:


- تا چه حد در فعالیتهای خود مستقل هستید و در ارتباط با کاری که برای کارفرماها و مشتریان خود انجام می دهید تا چه حد تصمیم گیری میکنید؟
- آیا برای انجام فعالیتهای خود می توانید به انتخاب خود افراد دیگری را به کار بگمارید؟
- وسایل و تجهیزات مورد نیاز و مورد استفاده شما متعلق به خودتان است؟
- آیا برای انجام کار خود هزینه میکنید (مثلا تبلیغات) و ریسک مالی (مثلا جریمه عدم انجام کار) دارید؟


هر چند حداقل سابقه کاری مورد نیاز برای این برنامه فقط 2 سال است، ولی این سوابق هر چقدر بیشتر باشد بهتر است. تصمیم گیری در مورد اینکه آیا شما بعداً در کانادا به عنوان یک فرد خوداشتغال موفق خواهید شد یا خیر به میزان تجربه و مهارتهای شما بستگی دارد.


توانایی خود اشتغالی در کانادا: علاوه بر فاکتورهایی که بر اساس تعریف خوداشتغالی بررسی می شود و قبلاً توضیح داده شد، این موضوع در نظر گرفته خواهد شد که آیا بعد از ورود به کانادا توانایی ادامه فعایت خوداشتغالی را خواهید داشت یا خیر. در این رابطه سن شما میتواند فاکتور مهمی در نظر گرفته شود. اگر نزدیک سن بازنشستگی باشید خصوصا برای حرفه های ورزشی ممکن است امکان فعالیت به عنوان ورزشکار حرفه ای نخواهید داشت و طرح شما بایستی مثلا به عنوان مربی مطرح شود. و یا مثلاً اگر به عنوان ویراستار و مشاغلی که در کانادا نیاز به دانش بالای زبان دارد، این موضوع در نظر گرفته خواهد شد و ارائه مدرک زبان تعیین کننده خواهد بود.


سطح مهارت هنری یا ورزشی: حتی اگر سوابق خوداشتغالی و کسب درآمد شما از فعالیتهای هنری، فرهنگی یا ورزشی به اندازه کافی وجود نداشته باشد و یا به راحتی قابل اثبات نباشد، در صورتی که در زمینه مهارت هنری یا ورزشی خود در سطح جهانی شناخته شده و مطرح باشید، سوابق شما به عنوان سوابق خوداشتغالی پذیرفته خواهد شد. بنابراین رزومه شما در 5 سال گذشته، جوایزی یا مدالهایی که دریافت کرده اید، شرکت در نمایشگاهها و گالریهای بین المللی، اجرای برنامه در کشورهای مختلف و موارد مشابه برای تشخیص این مطلب در نظر گرفته خواهد شد. مسلماً برای اثبات این موضوع علاوه بر مدارک ارائه شده، افسر تصمیم گیرنده از مطالب موجود در اینترنت استفاده خواهد کرد. به عنوان مثال اگر نام شما در ویکی پدیا ثبت شده باشد، به عنوان یک دلیل محکم برای شناخته شده بودن شما در سطح جهانی در نظر گرفته خواهد شد. البته حتی اگر در سطح جهانی مطرح نباشید ولی در کشور خود در سطح بالای هنری یا ورزشی باشید نیز مورد قبول قرار خواهید گرفت. به عنوان مثال کسی که در ارتباط با یکی از صنایع دستی ایرانی مثل معرق کاری گواهی درجه 1 یا حتی 2 داشته باشد و یا ورزشکاری که در سطح کشور خود مدال کسب کرده و شناخته شده باشد.


بررسی و تحقیق در مورد برنامه خوداشتغالی شما در کانادا: هدف از برنامه خوداشتغالی این است که فرد خود اشتغال از طریق قابلیتهای خود به ارتقا سطح هنری، فرهنگی و یا ورزشی کانادا به صورت قابل توجهی کمک کند. اگر تجربه، مهارت و قصد ایجاد حرفه خود را در کانادا به صورت خوداشتغال را داشته باشید، تشخیص قابل توجه بودن کاملا نسبی خواهد بود. به عنوان مثال یک معلم موسیقی که قصد مهاجرت و زندگی در یک شهر کوچک را داشته باشد، می تواند به ارتقا سطح فرهنگی کمک کند. این تشخیص کاملاً به عهده افسر مهاجرت است و در این تصمیم گیری طرح و برنامه آینده شما برای ایجاد یک حرفه به صورت خوداشتغال بسیار مهم است.


هرچند در بسیاری موارد تنها ارائه یک شرح مختصر در این خصوص و توضیح کلی در مورد برنامه کاری آینده و چگونگی اجرا و سرمایه مورد نیازکافی است واجباری به توضیح بیشتر وجود ندارد، ولی اکیداً توصیه می شود که شرح کامل تری از طرح و برنامه خود اشتغالی خود در کانادا تهیه کنید. البته ارائه یک طرح توجیهی به هیچ وجه الزامی ندارد. در واقع به افسران مهاجرت که پرونده های خود اشتغالی را بررسی می کنند دستورالعمل داده شده است که از متقاضی درخواست ارائه طرح توجیهی نکند. البته افسر ممکن است از متقاضی درخواست کند که مدارک، شواهد و توضیحاتی ارائه دهد که تحقیقات لازم را در مورد بازار کار کانادا انجام داده باشد و یک برنامه واقع بینانه را در این ارتباط در نظر گرفته باشد.


کیفیت مدارک: برای اثبات دو فاکتور مهم بالا یعنی منابع مالی و سوابق خوداشتغالی، بایستی بتوانید مدارک قابل قبولی ارائه دهید. اثبات منابع مالی کار مشکلی نیست، ارائه حساب بانکی و یا ملکی که به اسم شما باشد به همراه گزارش ارزیابی ملک به این منظور می تواند ارائه شود. حتی اگر در زمان ارسال پرونده دارایی شما قابل ارائه نیست بایستی آمادگی این را داشته باشید که در زمان بررسی پرونده دارایی خود را تبدیل به پول نقد کنید. به عنوان مثال اگر دارایی شما به صورت آثار هنری یا طلا و جواهرات یا اتومبیل باشد بایستی آماده باشید که در زمان درخواست به روزرسانی پرونده این دارایی را به صورت موجودی نقدی نشان دهید.


برای اثبات سوابق خوداشتغالی و کسب درآمدی که از این طریق کرده اید بایستی بتوانید مدارک کافی تهیه کنید. توجه کنید که این مدارک کاملا بستگی به نوع کار شما دارد. هر چند بدون وجود بعضی از مدارک زیر فعالیتهای خوداشتغالی شما اثبات می شود ولی توصیه می شود که تا حد امکان مدارک زیر تهیه شود.

 

قرارداد های کاری در زمینه خوداشتغالی شما. در متن قراردادها به طور مشخص زمان قرارداد، حدود و وظایف شما، مسائل مالی و نحوه پرداخت و غیره ذکر شده باشد. قراردادها ترجیحا روی سربرگ کارفرما باشد.


- نامه از طرف کارفرمایان که تأیید کند شما قرارداد را به طور کامل انجام داده اید یا در حال انجام آن هستید.
- کپی چکهای دریافتی، رسید پرداخت، پرینت حساب بانکی برای اثبات دریافت درآمدها از قراردادها
- عکس بروشور و غیره (حتی الامکان خود شما در بعضی از عکسها حضور داشته باشید)
- هر گونه اطلاعات در نشریات مختلف و وب سایتها که در مورد شما و کار شما صحبت کرده است
- در صورتیکه کار مربیگری یا تدریس انجام داده اید، لطفا لیستی از افراد تحت تعلیم خود تهیه کنید. اگر امکان گرفتن تائیدیه ای از سازمان ذیربط یا حتی خود این افراد داشته باشید این مدرک را نیز تهیه کنید.
- هر گونه جایزه، تقدیر نامه و مدارک مشابه در ارتباط با زمینه کار خوداشتغالی شما
- آلبومی از کارهای شما (این آلبوم میتواند شامل کارهای هنری، ورزشی و عکسهای خودتان در حین انجام کار باشد)
- قراردادها، نامه ها و مدارک مربوط به شرکت در گالری ها، نمایشگاهها، کنسرتها یا موارد مرتبط به حرفه شما
- در صورتی که بیمه خود اشتغالی دارید سوابق بیمه خود را تهیه کنید.
- در صورتیکه مالیات پرداخت کرده اید یا حتی اگر معافیت مالیاتی دارید مدارک مربوطه را تهیه کنید.
- نامه از اتحادیه یا صنف مربوط به زمینه شغلی شما (مثلا صنایع دستی) برای تائید سوابق حرفه ای شما
- هر نوع مدرک دیگری که نشاندهنده فعالیتهای خوداشتغالی شما باشد و در بالا لیست ارائه نشده باشد.
- گزارش عملکرد سود و زیان برای 5 سال گذشته – این گزارش برای 5 سال مالی گذشته توسط یک حسابدار رسمی تهیه شود. برای تهیه این گزارشات دسترسی به حساب بانکی و مدارک مالی شما لازم است.


توجه کنید که لیست بالا یک لیست لازم و کافی نیست. وجود یا عدم وجود هر یک از این مدارک و یا مدارکی مرتبط که در لیست بالا نیامده است کاملا بستکی به نوع و روش فعالیت و حرفه هنری یا ورزشی شما دارد.

 


کشاورزان و دامداران با سابقه مدیریت کشاورزی


همانطور که گفته شد برنامه خود اشتغالی کانادا علاوه بر هنرمندان و ورزشکاران، شامل مدیران کشاورز و دامداری که با قصد خرید و مدیریت یک زمین کشاورزی یا مزرعه دامداری اقدام میکنند نیز میباشد. در این بخش بیشتر به دو گروه اول برسی شد. در بخش بعدی در مورد زیرگروه کشاورزی این برنامه توضیح داده خواهد شد. در اینجا تنها به چند نکته مهم که به موفقیت شما کمک میکند اشاره میشود:


شما بایستی تجربه کشاورزی قابل توجهی داشته باشید به صورتی که درآمد کافی را از این طریق برای گذران زندگی خود و خانواده خود بدست آورده باشید.


بتوانید مدارک کافی در ارتباط با فعالیتهای کشاورزی و مدیریت خود ارائه دهید. کشاورزانی که به صورت سنتی کار کرده اند و مدارک حسابداری، حساب بانکی مشخصی ندارند شانس کمی برای موفقیت در این روش دارند.


این برنامه به دنبال جذب کشاورزانی است که تجربه کافی با سیستم کشاورزی مدرن داشته باشند که با استانداردهای نوین کشاورزی کانادا هماهنگ باشد. کشاورز خود اشتغال بایستی آشنا با محدوده وسیعی از مهارتها، شامل استفاده از ماشین آلات مدرن، مهارتهای کامپیوتری، اطلاعات حسابداری ، بازاریابی مدرن و غیره باشد.


از کشاورز خوداشتغال انتظار می رود که در کانادا مزرعه ای را خریداری کند. شما به عنوان یک متقاضی خود اشتغال باید این توانایی خرید را داشته باشید. مساحت زمین های کشاورزی و همچنین قیمت زمین ها به ازای هرهکتار در نقاط مختلف کانادا بسیار متفاوت است. بنابراین تصمیم گیری در مورد خرید و محل سکونت آینده شما به میزان سرمایه شما بستگی خواهد داشت.
درانتها لازم به ذکر است روش مهاجرت از طریق خود اشتغالی درعین سادگی حداقل شرایط، دارای نکات بسیاری است که توجه به آن ها شانس موفقیت تقاضانامه ی شما را ارتقاع میدهد. شرکت مهاجرتی بهپور با تسلط کامل بر این برنامه آمادگی دارد تا شما را در زمینه ی مهاجرت ازطریق خود اشتغال از ابتدا تا انتها یاری دهد.

 

دسترسی سریع

روش های مهاجرت به کانادا

تماس با شرکت مهاجرتی بهپور

شماره تماس ایران: ۴۲۳۲-۹۵۶-۰۹۱۲   -   ۸۶۰۸۱۸۶۴-۰۲۱

شماره تماس کانادا: 9600-906-647-001

ایمیل: Info@behpourimmigration.com

طراحی سایت : وبساز

©Copyright Behpour Immigration Associate Inc. 2018.

All rights reserved

معرفی ما مهاجرت به کانادا خدمات مهاجرتی کانادا مهاجرت به اروپا سوالات متداول در رابطه با مهاجرت به کانادا گالری عکس
Instagram Facebook Twitter Telegram Linkedin Aparat